Den č. 13 - Lití olova

27. září 2016 v 21:04 | Vapřobáci |  Tradice

Mezi další typické vánoční zvyky patří lití olova. My si dnes povíme, kde takové olovo levně sehnat, co nám může ukázat i proč se v českých zemích odlévalo již dávno před námi!Proč lijeme olovo?


Vánoční svátky byly dříve brány jako perfektní příležitost k věštění. I proto se například házelo bačkorou, krájely se jablka a nebo se pouštěly skořápky. Další takovou metodou bylo lití olova, které nám podle odlitého tvaru mělo ukázat naše plány na příští rok.

A proč právě olovo?


Olovo je velmi těžký kov, pro tento zvyk se však používá zcela z jiného důvodu. Plumbum, jak se olovo řekne latinsky, má totiž oproti jiným běžným kovům nízký bod tání, konkrétně 328°C, což znamená, že se nad plamenem svíčky, který může dosáhnout až 700°C, lehce roztaví. Pro srovnání, hliník potřebuje až dvakrát takovou teplotu, než právě zmiňované olovo.

Kde olůvka sehnat?


Na trhu se v období adventu vždy objeví několik sad na odlévání. Tyto sety se ale cenově pohybují ve stokorunách, což není zrovna levná záležitost. Proto je mnohem jednodušší zajít si do rybářských potřeb a koupit si několik olůvek, která rybáři používají jako zátěže. Korunová položka.

Jak postupovat?


Dvě až tři olůvka dáme na kovovou lžičku, kterou držíme nad plamenem do té doby, než se olověné kuličky rozpustí. Poté velmi opatrně roztavenou směs vylijeme do misky s vodou a můžeme začít zkoumat, jako co námi odlitý předmět vypadá.

Jak poznat, co nás čeká?


Nyní přichází na řadu i vaše fantazie. Zkuste rozpoznat, jako co podle vás odlitek vypadá a poté hádejte svou budoucnost. Pokud na žádný tvar nemůžete přijít, použijte baterku a tipujte podle vrženého stínu.Vánoce se nám rychle blíží a my jsme si toho ještě tolik říct ani nestačili. Co si povíme zítra? Třeba to, jak si ozdobit okna!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama