Den č. 4 - Prskavky

18. září 2016 v 19:07 | Vapřobáci |  Ostatní

Co by to bylo za Vánoce bez prskavek. Snad každý z nás si jednu takovou svítící tyčinku přes vánoční svátky zapálí. Víte ale, proč taková prskavka kolem sebe prská záhadné úlomky světla? A jak vznikla? Čtěte!


Jak se prskavka dostala do našich rukou?


Pro výrobu první prskavky byl zapotřebí střelný prach, který byl vynalezen v Číně zhruba 800 let př.n.l.. Než se ale první prskavka rozprskala, trvalo to ještě bezmála 2500 let. V roce 1605 se ve Velké Británie vzbouřili místní katolíci proti vládě krále Jakuba I., o kterém mimochodem historikové tvrdí, že to mohl být první homosexuál na britském trůně, a jako cíl svých protestů si vybrali Westminsterský palác, kde právě výše zmiňovaný král s vládou zasedal. Jako zbraň si demonstranti zvolili právě střelný prach, který měl mít za následek výbuch a vyhození paláce do povětří.
Atentát se bohudík nevyvedl a král Jakub I. nechal vyrobit desetitisíce drátků obalených střelným prachem, které nechal rozdat na ulici jako oslavu a malé memento toho, co se nepodařilo. To byl první předchůdce dnešní prskavky, jakou každý z nás zná.

Na jakém principu prskavka funguje?

Prskavka se řadí mezi pyrotechniku první třídy, což znamená, že si ji může koupit i dítě, které si ještě oslavu plnoletosti neužilo. Z praxe ale víme, že prskavku drží u vánočního stromečku i děti, které se sotva naučily používat nočník a usínat bez dudlíku.

Ani těmto malým špuntům by se totiž nemělo při používání prskavky nic stát. Tato kouzelná hůlka, která ovšem umí vyčarovat jen díru v koberci nebo propálený stůl, se totiž skládá pouze z neškodného ocelového drátku a prskavkové směsi. Ta v sobě schovává železné piliny, práškový hliník, dusičnan barnatý, který napomáhá hoření, a škrob, nejčastěji kukuřičný, který všechny přísady drží pěkně při sobě.
Při zapálení prskavky se dostávají vlivem hoření směsi železné piliny a práškový hliník do reakce s okolním kyslíkem, přičemž vznikají oxid železitý a hlinitý, které vnímáme právě jako odpadající jiskry, které dělají prskavku prskavkou.

Tip na nákup!

Obyčejnou prskavku asi měl možnost vidět opravdu každý. Víte ale, že na trhu jsou i prskavky s vůní vanilky? Toto propojení tradiční prskavky s vonnou tyčinkou nabízí zde!A pro dnešek je to opravdu vše! Doufáme, že jste se o prskavkách dozvěděli něco nového a článek pro vás byl dostatečně užitečný. Třeba si na naše postřehy vzpomenete za 97 dní u štědrovečerní tabule. A zítra? Zkusíme si něco vyrobit. Co třeba krmítko pro opeřené přítele?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Dáváte na vánoční stromeček prskavky?

Ano, dáváme 30% (3)
Ne, nedáváme 70% (7)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama