Den č. 5 - Krmítko

19. září 2016 v 22:56 | Vapřobáci |  Výroba

Na Vánoce by měl mít každý plné břicho. Věřím, že my i vy ho mít budete, ale co například ptáci ve venkovním mrazu? Pojďme si společně vyrobit krmítko!Připravili jsme si pro vás tři tipy na výrobu jednoduchého krmítka. Asi nikdo z vás se nechce zatěžovat dřevěnou krytou budkou stloukanou z prkének a hřebíků, že? Usmívající se

Plechovka


Vyrobit krmítko z plechovky není nic těžkého. Stačí vám obyčejná plechovka s odtrhávacím víčkem, která vám zbyde například při přípravě bramborového salátu od hrášku. Právě takovou plechovku otevřete cirka napůl. Pokud má plechovka pevnější víčko, můžete odchlípnutou půlku využít jako bidlo pro přilétnuvší ptactvo. V opačném případě si obstarejte například dřívko od nanuku, které můžete k víčku přidělat například tak, že do víčka uděláte krátký řez velmi ostrým předmětem a dřívko jednoduše zasunute. Poté na plechovku přiděláte provázek a celé krmítko pověsíte například na větev stromu.
A čím plechovku naplnit? Ve zverimexech můžete koupit všelijaké směsi pro ptactvo, my ale z vlastní zkušenosti doporučujeme obyčejná slunečnicová semínka.

Šiška


Další možností je použít šišku. Nejlépe se hodí široká a velká borovicová šiška, která se dostatečně otevře a povolí k naplnění. Společně se šiškou si obstarejte různá semínka, použít můžete opět slunečnici, kterou ale bude lepší rozbít na menší kousky, a lůj nebo jiný typ tuku, doporučujeme obyčejné vepřové sádlo.
Tuk necháme rozehřát a vsypeme do něj připravenou krmnou směs. poté šišku poléváme touto směsí a následně dáme nejlépe do mrazáku na nějakou chvíli, nejlépe přes noc, ztuhnout. Pokud budeme chtít ptákům dopřát větší servis, můžeme šišku přilepit například tavnou pistolí k malému prkénku, které poslouží jako přistávací plocha.
Poté již jen hotové krmítko opatříme provázkem a pověsíme na strom nebo na balkón.Pomeranč


Náš poslední tip se vztahuje k využítí zbytků od ovoce. Až někdy dostanete chuť na pomeranč, rozřízněte ho napůl a šťavnatou část opatrně vydlabejte. Následně si opět připravte směs pro naplnění - naší oblíbenou slunečnici, ovesné vločky, arašídy, ale menší kousky a nesolené, či jiná drobná zrníčka. Smícháme s rozpuštěným tukem a vydlabané slupky naplníme.
Takto připravené krmítko necháme opět ztuhnout a přiděláme šňůrku pro zavěšení.
Pokud by vás varianta s pomerančem nezaujala, můžete použít např. kokosový ořech. Usmívající se

A vyrábění krmítek máme za sebou! Doufáme, že si některé zkusíte a udělá vám radost, až na něj budete z okna koukat právě ve chvíli, kdy bude obsypané ptactvem.
Víte, že existují i vánoční knihy? Co se na některé z nich zítra podívat?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama