Den č. 7 - Jmelí

22. září 2016 v 8:33 | Vapřobáci |  Dekorace

Jmelí neodmyslitelně patří k Vánocům. Je důkazem, že i něco tak obyčejného, co se dá nazvat plevelem, dokáže o Vánocích udělat radost snad každému.Proč se jmelí objevuje o Vánocích v domácnostech?


Je to díky dvoum mytologickým příběhům. Ten první tvrdí, že Josef, otec Ježíše, vyrobil malému Ježíškovi při narození kolébku ze stromu zvaného jmelí. Ta druhá na tento příběh navazuje o 33 let později a tvrdí, že Římané stloukli Ježíši kříž ze jmelí, na kterém ho následně i ukřižovali. Pro toto zneužití se měl údajně strom cítit provinile a hanbou uschnul, díky čemuž se dnes vyskytuje jen ve formě trsů na větvích.

Historie jmelí


Jmelí hojně využívali Keltové, kteří jmelí setkali zlatými srpy, a právě proto se dnes jmelí barví na zlato. V souvislosti s Kelty se traduje ještě jedna pověst - díky tomu, že jmelí rostlo vysoko, si obyvatelé oppid mysleli, že jmelí je dar z nebes.

Výskyt


Jmelí se vyskytuje prakticky na větvích všech stromů, kde parazituje. Jeden z mála parazitů, který nám dělá radost.

Pověry


Aby vám jmelí přineslo štěstí, měli byste ho dostat darem a zadarmo - štěstí se totiž koupit nedá.
Aby vám již jednou přinesené jmelí znovu se štěstím neodešlo, měli byste si ho nechat až do příštích Vánoc.
Dále se má za to, že větší počet kuliček z jmelí znamená větší míru štěstí v roce dalším.
Velmi zajímavým mýtem je ten o plodnosti. V Evropě se traduje, že pokud žena nosí u sebe kousek jmelí, má velkou pravděpodobnost, že otěhotní. V jiných, např. indiánských komunitách, ale naopak dámy nosí u sebe kousek květů a myslí si, že je to před početím ochrání.
A poslední pověra? Pokud pod jmelím políbíte svou lásku, budete mít šťastný celý rok ve vašem vztahu.Úspěšně máme za sebou i výpravu za jedovatým jmelím - dávejte pozor na jeho bobule!
Zítra se zaměříme na purpuru!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama