Den č. 8 - Purpura

22. září 2016 v 22:18 | Vapřobáci |  Dekorace

Jednou z mnoha vůní, které nás o Vánocích obklopují, je ta z rozžhavené směsi jménem purpura. Co to je a jak si takovou vonnou parádu vyrobit, to si povíme dnes!Co to je?


Purpura je směs koření, bylinek a dalších vůní oplývajících surovin. Její složení není striktně určeno, dá se tedy říct, že sto purpur - sto vůní.

Jak funguje?


Směs se dá na rozpálenou plotýnku tak, jak to dělávali již naši předci několik generací před námi. Purpura se praží a z bylinek a koření se uvolňuje příjemně linoucí se vůně.

Jak si takovou purpuru připravit?


Není to nic složitého. Na její výrobu se ale dejte klidně již teď, jelikož bylinky s kořením se musí nechat uležet a usušit.
V první řadě je ale potřeba si sehnat suroviny. Ty si vybíráme podle vůně, a to tak, aby nám vybrané bylinky a koření voněly a zároveň k sobě ladily. My doporučujeme použít hřebíček, skořici, jehličí, jalovec, listy malinovníku, muškátový oříšek a další. Nikdy ale nepřidávejte kousky ovoce, které v sobě obsahuje cukr, který by se na plotně mohl nepříjemně připalovat.
Veškeré bylinky nasekáme a koření nadrtíme, poté vše promícháme. Při tomto kroku můžeme použít i mixér. Poté dáme vzniklou směs do zavařovací sklenice a zakápneme naším oblíbeným vonným olejem - doporučujeme mandlový nebo vanilkový, které v sobě skrývají vánoční nádech. Sklenici zavřeme, důkladně protřepeme a necháme minimálně týden, nejlépe ale celý měsíc, uležet na suchém místě.
Poté již stačí jen směs rozprostřít nejlépe na kamna, v moderní době ale spíše na sklokeramickou desku, kterou nastavíme na nízkou teplotu. Purpura nikdy nesmí hořet a příjemné není ani její připalování k horké desce.


Pokud ale postupujeme správně, obdaří nás tato směs nádhernou a plnou vůní, při které zjihnou i ti nejzatvrdlejší bručouni.

Purpuru samozřejmě můžeme i koupit v každém druhém obchodě v předvánoční době. Není to ale škoda? Kupovaná směs nikdy nemá tak intenzivní vůni jako ta domácí!Pro dnešek máme opět hotovo. Již zítra se podíváme pod pokličku jednomu ze zvyků - snad něco s bačkorou?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama