Den č. 18 - Vánoce dříve

2. října 2016 v 18:19 | Vapřobáci |  Tradice

Ne každý z nás ví, jak se slavily Vánoce za našich předků. Rozhodně ne tak, jako se slaví ve většině rodin dnes, ale přesto - zbylo v dnešním Štědrém dnu něco z toho, který se odehrával za naší praprapraprababičky?



Ráno se nasnídat, zapnout televizi, koukat celý den na pohádky, večer si dát v lepším případě kapra, rozbalit dárky a s dvojkou červeného se uvelebit znovu u televize. Ne, tak to dříve opravdu nebývalo, tak je to až dnes.


Na Štědrý den dříve vstávala jako první hospodyně domu, tedy matka od rodiny, která již od časných ranních hodin musela připravovat vše potřebné v kuchyni, co se večer objevilo na stole při slavnostní večeři. Ano, čtete správně, až při večeři. Naši předci totiž striktně dodržovali půst při kterém věřili, že pokud nebudou celý den jíst, uvidí večer z okna zlaté prasátko.

Jakmile matka dovařila, pokračoval pro rodinu den plný tradic a vyprávění, které měli na starosti stařešiny rody, tedy většinou dědečci. V mnoha vesnicích navíc bývalo zvykem, že se na taková vzpomínání scházelo několik chalup dohromady.

Zatímco matka vařila a dědečci vyprávěli, tak otec obstarával a strojil vánoční stromeček. Ten byl ověšený tím, co bylo v chalupě - sušené ovoce, ořechy, postupem času i první náznaky ozdob ze dřeva, papíru či skla.


Ke štědrovečení tabuli rodina usedala s příchodem první hvězdy na oblohu. Prostření mělo v té době také jasný řád. Do rohů dřevěné desky stolu se dával pecen chleba, který měl rodině přinést dostatek jídla na další rok, do dalšího rohu se dávaly peníze pro udržení majetku v rodině a do třetího semínka, která měla zajistit úrodu na příští sezónu. Do zbývajícího rohu se umístil talíř na zbytky jídla, které se poté zužitkovaly jako potrava pro dobytek.
U stolu bylo prostřeno jedno místo navíc, a to pro náhodného pocestného, čímž byla rodina připraveno na jeho pohoštění v chalupě.

Před samotným hodováním se celá rodina pomodlila a poté již nic nebránilo tomu, zasytit své od rána prázdné žaludky. Houbový kuba, hrách, čočka, polévka... Ale o tom si více povíme v dalším článku.


Po večeři se rodina sešla u vánočního stromku a oslavovala narození Ježíše Krista zpěvem koled. A poté přišly na řadu dárky. Nečekejte ale, že by každý dostal hromadu. Děti dostávaly většinou jednu jednoduchou hračku v podobě sáněk nebo míče a poté především ručně vyráběné dary jako například vyřezávané figurky, pletený svetr a jiné praktické dary.

Tečkou za takovým Štědrým dnem bylo nespočet tradic jako házení bačkorou, lití olova, krájení jablek a jiných obřadů spojených většnou s věštěním budoucnosti.


Jak se slavily Vánoce dříve již víme a můžeme se inspirovat.
Zítra si ale ukážeme nějaké vánoční básničky!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama