Den č. 32 - Vánoční půst

16. října 2016 v 21:43 | Vapřobáci |  Tradice

Že jídlo k Vánocům patří? To každopádně, v minulosti ale drželi naši předci přes Štědrý den půst. Proč? Jak to vypadalo? Čtěte v dnešním článku!Co je to půst?

Již několikrát jsme si připomněli, že vánoční tradice většinou vycházely z věštícího základu. Jsou ale i takové, které měly důvod jiný. Jedním takovým zvykem je držení vánočního půstu. Oproti jiným tradičním půstům ale měl ten vánoční jeden hlavní rozdíl - ne, že se nemohlo jíst jen maso, o tomto půstu jste nesměli jíst vůbec nic.

Proč se držel?

Ten hlavní a tolik zprofanovaný důvod známe všichni. Ano, opravdu - když vydržíš až do večera, nepapat, tak uvidíš zlaté prasátko. Ale půst měl i jiné důvody, než jen tento známý z reklamy na kofolu.
Byly zde i dva praktické - tělo se před vánočním hodováním pročistilo a také nechalo vyhladovět na štědrovečerní večeři.

Jak to bylo dříve?

Ráno 24. prosince se probudit a až do bohaté večeře nic nejíst, tak jednoduché, ale pro mnohé z nás nepředstavitelné, to bylo.
Naši předci nedrželi jen vánoční půst, ale také adventní půst, tedy čtyřtýdenní vynechání masa, které se na talíři objevilo až na Štědrý den.

A jak to vypadá dnes?

Jen minimum lidí vydrží celý den nepapat. Nejspíše proto, že se již za těch několik stovek let prozradilo, že zlaté prasátko se vám prostě neukáže.
Proč si ale neudělat půst vlastní? Ne ohledně masa ani jídla obecně, ale například mobilního telefonu a televize na Štědrý den?Pokud jen jednoho z vás tento článek informačně obohatil, jsme za to rádi!
Zítra se poprvé podíváme na YouTube! Naším tématem budou štědrodenní vlogmas videa!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Dodržujete vánoční půst?

Ano 20% (1)
Ne 80% (4)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama