Den č. 35 - Podoba Ježíška

19. října 2016 v 21:09 | Vapřobáci |  Ostatní

Po moderní odbočce do světa filmových pláten se dnes přesuneme opět k tradičním českým Vánodům, konkrétně k jejímu hlavnímu představiteli - Ježíškovi!Kdekdo si myslí, že Ježíšek je pouze československý přežitek, ale tak tomu rozhodně není. Jako vánoční postavu si jej představují i v Rakousku, Maďarsku, Švýcarsku, ale například i v Brazílii a Chorvatsku.


My se dnes ale nechceme zabývat Ježíškem samotným, ale spíše tím, jak si ho každý z nás představuje. Jak si ho tedy představujeme my, Vapřobáci? Ten první ho má zafixovaného jako starého pána s plnovousem, který je podobný Mikuláši nebo americkému Santovi. Ten druhý si při vyslovení tohoto slova představí mladého chlapce se zlatými vlasy a svatozáří nad hlavou, který je oblečen v hedvábném plášti.


Vypadá to tedy, že každá rodina si pěstuje tu svou představu a předává si ji podobně jako různé tradice. Své o tom vypovídá i tento průzkum z roku 2014, kdy se známý portál slevomat.cz ptal svých zákazníku na to, jak tuto personu vyobrazují oni.
Výsledky byly v jistých ohledech zajímavé. 29% respondentů si totiž Ježíška nepředstavuje vůbec nijak a má ho za čistě abstraktní postavičku. Největší část populace, konkrétně 38%, si myslí, že nosič dárku v České republice vypadá jako starec. 13,5 procenta lidí má Ježíška poté za ducha a 3,5% obyvatel si vybaví Ježíše Krista přibitého na kříži.
Teď si určitě pokládáte otázku, co si myslí zbylých 16% v Česku žijících lidí. Odpověď je pro nás opravdu překvapivá - Ježíšek totiž prý vypadá jako ježek! Ano, ten kdo nám nosí dárky a komu píšeme dopisy má být zvíře!


K nynější propagaci českého Ježíška hodně napomáhá web s příznačným názvem Český Ježíšek, na kterém se dozvíte spoustu informací a najdete mnoho příležitostí k zabití předvánoční nudy.A jak si představujete Ježíška vy? Podělte se s námi o vaší možnou podobu v komentářích!
Zítřek věnujeme povídání o tom, jak probíhají Vánoce v jiných zemích!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama