Den č. 36 - Vánoce ve světě

21. října 2016 v 8:58 | Vapřobáci |  Ostatní

Že se Vánoce neslaví jen v České republice je jasné snad všem. Ale jak takové Vánoce probíhají například v Brazílii? Čtětě!


vytvořeno 20.10.2016 23:48; upraveno 21.10.2016 8:58

Vybrali jsme pro vás tři pro nás zajímavé destinace, o jejichž průběhu vánočních oslav asi moc nevíte. Záměrně nezmiňujeme státy jako USA, Německo, Velká Británie, o kterých všichni známe vše.

Brazílie


V této pro nás exotické zemi se mísí několik různých etnik, což se odráží právě na oslavách nejoblíbenějších svátku napříč světem, jelikož každá skupina obyvatel má své tradice a zvyky.
Ten, kdo ale všechny spojuje, je Papai Noel, Otec Vánoc, který nosí především malým brazilským dětem dárky.
Pro zdejší kulturu jsou typické také
bohaté štědrovečerní večeře, při kterých se na stole objevuje krůta, šunka, ale také studené mísy s ovocem a zeleninou. Tato země je známá především pro známé karnevaly. Jejich duch se přenáší i do období oslav narození Ježíše Krista, který mimochodem na Brazílii dohlíží v podobě populární sochy nad Rio de Janeirem, kdy se tancuje, zpívá a lidé se především radují.


Ukrajina


V této zemi dlouhá léta vládla tvrdá sovětská ruka, která zde oslavy Vánoc prakticky vymýtila. Dnes jsou zde ale svátky adventu slaveny s velkou pompou. Jelikož je zde většinově zastoupeno pravoslaví, tak ukrajinci slaví díky přežitku juliánského kalendáře Vánoce až 7. ledna.
O Svaté večeři, jak se 24. prosinec nazývá, hraje prim ukrajinská kuchyně, která na slavnostní tabuli naservíruje celkem 12 chodů, většinou prostšího původu - koláč z máku, ořechy, med, kandované ovoce nebo loupaná pšenice.
Nyní si možná spoustu z vás poběží zabalit kufry a zabookovat letenku na Ukrajinu. Proč? Protože děti v Ukrajině jsou odměňovány dárky dvakrát! Nejdříve Svjatym Mykolajem, poté ještě svými rodiči a známými pod stromečkem.

Austráílie


Poněkud odlišné Vánoce slaví na obrácené straně zeměkoule, a tím pádem i za odlišného počasí. Kdežto u nás by mělo sněžit a panují zde mrazy, v Austrálii se v té době potí při teplotách dosahujícíh až 35°C. Na druhou stranu si zde také užijí své - území často navštěvují bouřky, krupobití a následné záplavy. Mnoho lidí tak má při vzpomínce na Ježíše Nazaretského úplně jiné starosti.
Tím, že australané pocházejí z různých domorodých kmenů, ale také z všelijakých přistěhovalců, see nedá přesně říct, jak vypadají ty typické australské Vánoce. Ve většině rodin se ale aplikuje tzv. britský model.
Hodné lidi obdaruje Otec Vánoc, který v noci z 24. na 25. přinese dárečky do punčoch na krbu a samozřejmě pod stromeček. Ten je ovšem mnohdy maximem co se do výzdoby týče.
Velké obměny zde doznaly britské Vánoce vlivem rozdílného počasí. Večeří se většinou na terasách, zahradách, v parcích a dokonce i na plážích. Menu sestává z mořských plodů, těstovin, krůty, sálátů a například zmrzliny.Pár pro vánoční oslavy zajímavých zemí jsme si zmínili a vy již víte, kam se stěhovat!
Abychom vás udrželi doma, tak si zítra povíme o oslavách Adventu!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama