Den č. 37 - Advent

21. října 2016 v 22:21 | Vapřobáci |  Ostatní

Všichni ho vnímáme a je pro nás důležitý, málokdo ale o něm ví více. Řeč je o adventu, předvánočním období.Advent je období čtyř nedělí před samotnými Vánoci, které ale oficiálně končí až s první štědrovečerní hvězdou. Měl by to být čas vánočních příprav a rozdávání radosti - tedy podobně jako náš VaPřOb! Mimo to bychom se ale měli setkávat s Ježíšem a přemýšlet nad významem Vánoc.Barvou adventu je fialová, která se zobrazuje i na adventním věnci, kterému časem věnujeme samostatný článek, proto vám o něm dnes nic nepovíme.


Samotné slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod - příchod Vánoc a Ježíše Krista!


Dnes se stal adventní čas spíše symbolem začátku shonů, nervozity a nákupní horečky, která se do Vánoc inklinovala a postupem času vytlačuje ty podstatné a typické znaky prosincových svátků.


Nyní se podíváme na samotné členění adventu.


První neděle se nazývá železná a započíná toto předvánoční období. Letos to připadá na 27. listopadu. Mnoho měst tuto příležitost využívá k zahájení vánočních trhů a rozsvícení vánočního stromku na náměstí.
Druhá neděle je broznová. Dočkáme se jí čtvrtého prosince a jejím hlavním symbolem jsou jesličky s malým Ježíškem, které si můžete prohlédnou rovněž na náměstích nebo v kostelích mnoha českých měst.
Třetí neděle je poté stříbrná. Vánoce se již blíží a přípravy vrcholí. Lidé se začínají radovat z brzkého narození Ježíše Krista. My ji budeme slavit 11. prosince.
Čtvrtá neděle a logicky ta poslední není jiná než zlatá! Letos nám vychází hodně brzy, konkrétně již 18. prosince, tedy celých 6 dnů před Štědrým dnem. Je to čas klidu a pokoje.Advent jsme si dnes objasnili a doufáme, že jsme do vašich hlav přinesli opět nějaké nové informace!
Zítřek bude patřit dalším tipům - tipům na zajímavé vánoční weby!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama