Den č. 43 - Betlém

27. října 2016 v 22:28 | Vapřobáci |  Dekorace

Jedna z nejčastějších a zároveň nejtradičnějších vánočních dekorací si vysloužila samostatný článek!Betlémy, v něktěrých rodinách pod názvem jesličky, se v rodinnách objevují již od 18. století, kdy se jejich vyřezáváním začali živit řezbáři, kteří ztratili práci v kostelech, kde se dřevěná výzdoba vytrácela z důvodu častých požárů.


Svou symboliku tato výzdoba nikterak neskrývá - je jím samotné narození Ježíše Krista. Ten se jak známo narodil ve městě Betlémě, nad kterým po jeho narození vyplavala na oblohu kometa, která tuto radostnou zprávu, tedy narození spasitele, sdělovala.


V typickém betlému ale není jen Ježíšek. Obyčejně je zde vyobrazen i se svou matkou a jejím manželem, tedy s Pannou Marií a svatým Josefem. Společnost jim také dělají pastýři a samozřejmě i tři králové - Kašpar, Melichar a Baltazar. Ti malému miminku podle legendy přinesli i dary. V neposlední řadě můžeme v jesličkách vidět i různá domácí zvířata, jako například osla, vola nebo ovci.


Samotný Ježíšek leží v jesličkách vystlaných senem, které bývají středem pravého betléma, který můžeme mimo náš domov vidět na několika náměstích v Česku, kam jej město umisťuje zpravidla o adventním období.


Samotné Česko se může chlubit jednou raritou - na jeho území se nachází největší pohyblivý betlém na světě, který je zároveň zapsaný i v Guinnessově knize rekordů. Je v Jindřichově Hradci a pokud to máte přecijen trochu z ruky, podívejte se alespoň na toto video!


Mimo tento skvost můžete v naší malebné zemi navštívit i nemálo muzeí, jejichž expozice navazují na tradici betlémů. Jedno takové se nachází přímo na Karlštejně a každý si zde přijde na své.O betlémech po dnešku víme více než dost.
Zítřejší sváteční den bude patřit jen a pouze vánočním dárkovým krabicím!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama