Den č. 93 - Vánoční tabule

21. prosince 2016 v 23:05 | Vapřobáci |  Dekorace

Přemýšlíte nad tím, jak letos uspořádáte příbory, jaký motiv ubrousků vyberete a kolik skleniček dáte na stůl ve chvíli, kdy bude vaše rodiny usedat ke stolu? Inspirujte se u nás!Na samotný stůl by měl přijít prvotně svátečně laděný ubrus, který by měl zakrýt celou plochu desky. Společně s ubrusem by měly být sladěny i papírové či látkové ubrousky tak, aby navzájem korespondovali, a celému stolu tedy dodávali jasnou koncepci. Neříkáme, aby oba dva elementy byly ve stejném vzoru nebo barvě, ale červeně puntíkatý ubrus a žluté ubrousky s hvězdičkami nejsou tím pravým ořechovým.


Další nedílnou součástí štědrovečerní večeře jsou talíře. I ty by měly být schovány přes většinu roku někde v zadní poličce a vytahovány při zvláštních příležitostech, kterými bezesporu Vánoce jsou. Pokud večeříte i tradiční polévku, zvolte nejprve mělký talíř, na nějž položíte právě ten hluboký, polévkový. Neurazíte ani jedním talířem navíc, který bude sloužit na odkládání vypreparovaných kostí z kapra.

K příborům snad jen takto - nedávejte k talířům přebytečné příbory navíc, které při jídle pouze a jen překáží. K tradiční večeři patří pouze lžíce a nůž, které budou na pravé straně, a vidlička, nacházející se vlevo.


Co se týče skleniček, vhodné jsou dvě sklenice. Jedna na přípitek, většinou tedy na sekt, a ta druhá na vodu, džus či pivo - proti gustu žádný dišputát.

Pod talíře samozřejmě patří šupiny, doprostřed stolu zase zapálená svíčka s betlémským světlem symbolizující narození Ježíše Krista.


A v neposlední řadě nezapomeňte prostřít jedno místo navíc pro náhodného hosta - jsou přece svátky klidu, lásky a míru.

Inspirovali jste se?
Jaké nádob volíte vy?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama